19 سپتامبر

وهابیون از اهل سنت نیستند و جایی در مرجعیت تسنن ندارند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، برگزاری کنفرانس بزرگی با شرکت علمای برجسته اهل سنت، در جمهوری خودمختار مسلمان نشین چچن روسیه ، تحت عنوان : «اهل سنت چه کسانی هستند؟» خشم مقامات سعودی و رهبران فرقه ضاله وهابیت را برانگیخته است .

 

خشم سعودی‌ها و مفتی‌های وهابی و سلفی کماکان از کنفرانس «اهل سنت چه کسانی هستند» در چچن روسیه تمامی ندارد. کنفرانسی که وهابیت و جریان تکفیری را باعث بدنامی اسلام دانست.

 

کنفرانس «اهل سنت چه کسانی هستند» که با حضور ۲۰۰ عالم اهل سنت به ویژه مفتیان دانشگاه الازهر در تاریخ ۴ شهریور در چچن روسیه برگزار شد از مفتیان سلفی و وهابی سعودی و قطری برای شرکت در این کنفرانس دعوت نکرد که این موضوع باعث واکنش شدید و عصانیت مفتیان سلفی و وهابی شده است.

 

در این کنفرانس که با سخنرانی «رمضان احمد قدیرف» رئیس‌جمهور چچن در شهر «گروزنی» آغاز به کار کرد، سعی شد تا تعریفی جامع از مذهب «اهل سنت» شکل بگیرد؛ تعریفی که وهابیت و سلفی‌گری تکفیری در آن جایی نداشت.

 

در این کنفرانس که شیخ «احمد الطیب» شیخ الازهر نیز حضور داشت شرکت کنندگان در بیانیه پایانی اهل سنت را این چنین تعریف کردند:

 

«اهل سنت در اعتقاد و مذاهب کلامی، اشعری و ماتریدی و در فقه همان مذاهب چهارگانه حنفی، مالکی، شافعی و حنبلی هستند و اهل تصوفِ پاک از نظر علمی و اخلاقی و تزکیه نفس همچون امام الجنید (جنید بغدادی) و امثالهم هستند…».

 

در این کنفرانس تاکید شد که وهابیت و سلفی گری ساخته و پرداخته دشمنان اسلام برای سیطره بر جهان اسلام و ایجاد باعث تفرقه و دشمنی میان مسلمانان بوده، و عربستان سعودی و قطر با توسعه وهابیگری و سلفی گری و ایجاد موج خشونت در خاور میانه و شمال آفریقا و براه انداختن جنگ قومی و مذهبی در سوریه و عراق موجب تحقیر و بدنامی اسلام شده‌اند .

 

در بیانیه پایانی همچنین آمده است: جلوگیری از انحراف و به خطر افتادن مفهوم اهل سنت و جماعت مسأله بسیار مهم و ضروری است، مفهومی که تندروها سعی دارند این عنوان شریف را بربایند و آن را به خود محدود کنند.

 

پس از این کنفرانس که با بایکوت خبری بسیار شدید رسانه‌های جریان سعودی و غربی توأم بود، به تدریج واکنش‌ها به آن خود را نشان می‌دهد و مفتیان و شخصیت‌های سعودی یکی پس از دیگری این کنفرانس را هدف حملات خود می‌کنند.

 

به نوشته پایگاه خبری عربی۲۱، محدود کردن تعریف اهل سنت در اشعری گری و ماتریدی به معنای خارج کردن اهل حدیث و سلفی‌گری از دایره اهل سنت است، موضوعی که موجب خشم و عصبانیت سلفی‌ها شده است و «سعد البریک» از مفتیان وهابی درباره این کنفرانس گفته است: « نشستی که از رشته‌های توطئه علیه اهل سنت محسوب می‌شود و یک دشمنی آشکار علیه عقیده و کشورمان است».

 

هیأت علمای عربستان نیز در موضع‌گیری خود اعلام کرده است: کنفرانس «چه کسانی از اهل سنت هستند» که اخیرا در شهر «گروزنی چچن» برگزار شده با هدف برانگیختن فتنه و درگیری مذهبی بین مذاهب اسلامی است!

 

شیخ «محمد السعیدی» از دیگر مفتیان وهابی عربستان نیز درباره این کنفرانس گفته است: نشستی که به منزله یک توطئه علیه جهان اسلام و به خصوص عربستان سعودی است.

 

«جمال قاشقچی» نویسنده معروف سعودی و مدیر شبکه «العرب» نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: کنفرانس «گروزنی» به زودی باعث درگیری و چند گانگی خواهد شد؛ گویی دست‌های شری پشت پرده کار می‌کنند و گویی فتنه حنبلی‌ و اشعری در قرن پنجم، بار دیگر بروز پیدا می‌کند.

 

همچنین سلفی‌های مصر و وهابیت عربستان حملات گسترده‌ای علیه شیخ «احمد الطیب» رئیس دانشگاه الازهر مصر به راه انداخته‌اند.

 

«محمد آل شیخ» از نویسندگان معروف عربستان نوشته است: مشارکت «شیخ الازهر در کنفرانس گروزنی که عربستان را از اهل سنت ندانسته است، باعث تغییر نوع رابطه و رفتار ما با مصر خواهد شد و مصر با السیسی به سوی نابودی خواهد رفت.

 

انتهای پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *