17 سپتامبر

ویژگی های اخلاقی شهید اندرزگو/ وعده امام حسین (ع) به همسر شهید/ توجه ویژه شهید اندرزگو به بیت المال حتی در سخت ترین شرایط زندگی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از ناب نیوز؛ سید علی اندرزگو از مبارزان فعال مخالف با حکومت پهلوی و عضو هیئت مؤتلفه اسلامی بود.وی از پرکارترین فعالان ضد رژیم محسوب می شود.  اندرزگو یکی از تربیت یافتگان مکتب اهل بیت بود و در پیشرفت و ارتقای معارف این مکتب تا جایی پیش رفت که به مرز شهادت رسید .

نام معروف و مستعار او که ماموران ساواک را به هراس می افکند شیخ عباس تهرانی بود و ماموران ساواک حتی از شنیدن نام او هراس داشتند. شهید اندرزگو به دلیل اینکه هربار با اسم و ظاهری متفاوت در جامعه ظاهر می شد به مدر هزارچهره معروف بود.

در ۲ شهریور ۱۳۵۷ زمانی که اندرزگو راهی خانه یکی از دوستان‌اش بود، از سوی ماموران ساواک که از قبل آن منطقه را تحت نظر داشتند، مورد اصابت گلوله قرار گرفت. او زمانی که متوجه شد نمی‌تواند از مهلکه بگریزد، سعی کرد تعدادی از اسنادی را که همراه داشت با بلعیدن و آغشته کردن به‌خون از بین ببرد. مامورها پس از آن‌که مطمئن شدند اندرزگو مواد منفجره همراه خودش ندارد به او نزدیک شدند و او را روی برانکارد گذاشتند اما او با تکانی بدن‌اش را به داخل جوی آب انداخت و به شهادت رسید.

در سالروز به شهادت رسیدن این شهید بزرگوار،در خصوص سیره اخلاقی و مبارزات ایشان با فرزندش به گفتگو نشستیم که مشروح آن را می خوانید:

** غافل نشدن شهید اندرزگو از احوالات اعضای خانواده حتی در مبارزات و سفرها

ناب نیوز: خودتان را معرفی کنید و اینکه در زمان شهادت پدر چند سال داشتید؟ شهید اندرزگو در محیط خانواده چگونه بودند و چه خاطراتی از ایشان دارید؟

حجت الاسلام اندرزگو: من سید محمود اندرزگو فرزند دوم شهید سید علی اندرزگو هستم؛ شهادت پدر در روز دوم شهریور سال ۵۷ و همزمان با ضربت خوردن حضرت علی (ع) بود و در آن زمان من ۵ ساله بودم. به طور طبیعی خاطرات کمی از پدر در ذهن ما هست چرا که مدت کوتاهی ایشان را در کنار خود داشتیم و در همان مدت هم اکثر اوقات در حال مسافرت و مبارزه بودند و فرصت کمی برای در کنار خانواده بودن داشتند اما در همان زمان اندک، بسیار عاطفی،مهربان و اهل محبت به خانواده بودند. حتی در سفرهای خارجی که برای وارد کردن اسلحه به کشور یا رساندن پیام حضرت امام به گوش مردم دیگر کشورها داشتند، بازهم از خانواده غافل نمی شدند. از خارج از کشور بامادر تماس گرفته و از ایشان دلجویی و احوالپرسی می کردند و با حالت عاطفی خاصی می گفتند من اینجا به امام زمان (عج) متوسل شدم تا به شما کمک کند وهمچنین هنگام بازگشت از سفرهای خود برای ما سوغاتی های متفاوتی می آوردند لذا اینگونه نبود که چون غرق در مبارزه و مجاهدت هستند وبرای به ثمر رسیدن انقلاب تلاش می کنند، از مسائل خانواده غافل باشند.

 

**مهربانی، دغدغه مندی نسبت به مشکلات دیگران و تقید به خطوط قرمز اسلام از ویژگی های بارز شهید اندرزگو بود

ناب نیوز: خصایص بارز اخلاقی که شهید اندرزگو  را به شخصیت بارز انقلابی  مبدل کردند، چه بود؟

حجت الاسلام اندرزگو: سیره اخلاقی شهید اندرزگو در بین رفقا و دوستانشان معروف بود و شخصیتی عاطفی، دلسوز، با اخلاق و مقید به دلجویی از دوستان بودند.ایشان روحیه با صفایی داشت و با هریک از دوستانش که برخورد می کنیم به با صفا بودن ایشان و اینکه هرکسی به سرعت جذب این شهید بزرگواروعلاقمند به ایشان می شد، اشاره می کنند. دائما این کلمات را از دوستان و نزدیکان ایشان شنیدم که شهید اندرزگو شخصی با محبت و دغدغه مند نسبت به مسائل دیگران بودند؛ نقل می کنند کسی از دوستان ایشان از هندوستان تماس گرفته بودند که به پول نیاز دارم؛ شهید از او پرسیده بود کجای هند هستی تا بگویم برایت پول بیاورند. این مسئله با توجه به نبود سیستم های بانکی و مالی در آن زمان و همچنین وجود نداشتن وسایل ارتباطی امروزی، عمق نفوذ شهید را حتی خارج از کشور و همچنین تلاش او برای برطرف کردن نیازها و حاجات دوستان نشان می دهد. این الگویی برای ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی است که به فکر احوالات و مشکلات اطرافیان و دوستان خود باشیم.

                    شهید اندرزگو

با بررسی شرایط شهید اندرزگو در آن زمان، اگر خودمان می خواستیم با این وضعیت مبارزه کنیم شاید پرداختن به مسائل شخصی دیگران برایمان سخت بود و توجیهاتی از قبیل اینکه درگیر موضوعات مهم تر هستیم و نباید خود را با مسائل کوچک تر مشغول کنیم، توجیه می کردیم اما این دغدغه مندی و توجه شهید اندرزگو به مسائل اطرافیانش بسیارمهم است و احساس می کنم ایشان همان سیره ائمه را پیگیری می کردند و به دنبال اخلاق و رفتارهایی بودند که به ان توصیه مؤکد شده بود.

یکی از ویژگی های شهید، تقید ایشان به شریعت و مسائل شرعی بود وخود را مقید به رعایت مرزها و حلال و حرام ها همچنین رعایت خطوط قرمز اسلام می کرد.

** تقید شهید اندرزگو برای رعایت کوچکترین مسائل اخلاقی

مرحوم ابوترابی در خاطره ای نقل می کردند: با شهید اندرزگو در مشهد به دنبال جا میگشتیم و به منزل یکی از دوستانش رفتیم. از انجا که تحت تعقیب بودیم، منزل این شخص امن بود و و قرار شد شب را آنجا استراحت کنیم. بعد از مدتی احساس کردیم بین صاحبخانه و همسرش گفتگویی پیش آمد. شهید گفتند برویم بیرون. من گفتم چون تحت تعقیب هستیم، صلاح نیست خارج شویم و بهتر است امشب بمانیم و فردا برویم که شهید گفتند نه. وقتی خارج شدیم پرسیدم چه اتفاقی افتاده؟ ایشان گفتند احساس کردم خانم صاحبخانه از اینکه ما آنجا هستیم راضی نیست و نگران است. آن شب در یکی از گاراژها و در بین راننده های مشهد استراحت کردیم.

این خاطره تقید شهید اندرزگو را برای رعایت کوچکترین مسائل اخلاقی نشان می دهد که نمی خواستند به کسی آسیبی وارد شود.

برخی از ما برای مرتکب شدن کارهای خطای خود توجیهاتی می آوریم در حالیکه مراقبت نسبت به رفتار و  اعمال در دستورات دینی ما بارها توصیه شده است واینکه هرشب از اعمال روز خود حساب و کتاب کنید؛ اگر خطایی شده استغفار کنید و اگر کار خوبی انجام شده، شکر خدا کرده و برای موفق بودن در کارهای خیر طلب توفیق نمایید.

ناب نیوز: پدر در مبارزه با استکبار ستیزی در زمان پهلوی چگونه برخورد می کردند و چه روحیه ای داشتند؟

** انسانی رئوف در بین دوستان و فردی خشن در مقابل دشمنان/عمق نفوذ شهید اندرزگو به ساواک و رفت و آمد شجاعانه به دفتر هویدا

حجت الاسلام اندرزگو: درحالیکه از افراد اهل مبارزه و عملیات مسلحانه انتظار می رود خشن و تندخو باشند، اما ایشان در بین دوستان خود نمونه آیه “أَشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِ رُحَماءُ بَیْنَهُمْ” بودند؛ انسانی رحیم و رئوف در بین دوستان و فردی خشن ، استوار و محکم در بین دشمنان.

کارت شناسایی شهید اندرزگو در سازمان امنیت

                                      کارت شناسایی شهید اندرزگو در سازمان امنیت

شهید اندرزگو در مقابل نیروهای رژیم پهلوی بسیار مقتدر و باشجاعت می ایستاد و حتی نیروهای ساواک را تهدید می کرد؛ یکی از دوستان ایشان می گفت شهید اندرزگو زیر بالش یکی از سران ساواک نامه ای گذاشت و گفته بود دنبال من نیا که تورا می کشم؛ این عمق نفوذ و جرات شهید را نشان می دهد.

در باب همین نفوذ اطلاعاتی شهید اندرزگو دربین نیروهای ساواک خاطراتی از دوستانش شنیدم که برای من اعجاب انگیز بوده است. نقل می کنند یکی ازدوستان شهید در دفتر هویدا تلفنچی بوده است؛ شهید اندرزگو به دفتر نخست وزیر شاه می رفت و در تماس با خارج از کشور درمورد مسائل مبارزاتی و ورود اسلحه به کشور صحبت می کرد در حالیکه در اتاق کناری هویدا و سران حکومت پهلوی جلسه داشتند. این جسارت و عمق نفوذ اطلاعاتی شهید را می رساند که با شجاعت، آرامش و طمانینه ای که به برکت ذکر، توسل، نماز و تهجد در نیمه شب به دست آورده بود، این کارها را انجام می داد چرا که کار بسیار مشکلی است و انسان باید از هفت خوان هایی رد شود تا وارد سیستم دولتی شود.

**موفقیت های شهید اندرزگو در مجاهدت ها حاصل خودسازی و توجه حضرات ائمه به ایشان بود

ایشان برای کشتن شاه هم نقشه های فراوانی داشت و سه طرح را پیگیری می کرد که ناکام ماند و به شهادت ایشان منجر شد. در آن طرح ها ایشان از افرادی استفاده  می کرد که در دربارحضور و نفوذ داشتند وبه ایشان اطلاعات می دادند. با برایندی که از زندگی شهید اندرزگو دارم می توان گفت دلیل این نوع برخوردها و شجاعت ها، این است که شهید در مجاهده با نفس موفق بود که توانست در مجاهده با دشمن بیرونی ورژیم پهلوی موفق عمل کند. مجاهدت های شهید اندرزگو حاصل خودسازی و توجه به ساخت نفس و روح بود و به واسطه چله نشینی هایی که داشت، خداوند به او قدرت هایی داده بود و به دلیل توجهات و توسلاتی که به حضرات معصومین داشت، آنها هم به او توجه داشتند چرا که می دانستند او سرباز مکتب تشیع و انقلاب امام است.

** وعده امام حسین (ع) به همسر شهید اندرزگو

مرحوم ابوترابی خاطره ای از شهید اندرزگو نقل می کردند که اوایل ازدواجشان، مادر من ۱۶ ساله بود و به محض ازدواج با شهید اندرزگو، مجبور به فرار شدند.به دلیل وضعیت مبارزاتی ایشان مجبور به داشتن زندگی مخفیانه و قطع ارتباط با همه بودند. همان اوایل مادرم گله داشتند که من تنها و نگران هستم و شما هم مدام در سفرید. یک شب مادر ما خواب می بیند در صحرایی هستند ومردم در صف برای زیارت امام حسین (ع) هستند و وقتی نوبت ایشان می شود، شهید را با تفنگی بر دوش کنار حضرت می بینند و شروع به گله از پدر می کنندو امام (ع) به مادر می فرمایند: این فرزند ما برای ما تلاش می کند؛ شما صبر کن و من در آخرت برای شما جبران می کنم.

مراسم ازدواج شهید اندرزگو سال 1351

                   مراسم ازدواج شهید اندرزگو سال ۱۳۵۱

این نشان می دهد اگر شهید اندرزگو تایید شده از سمت اهل بیت (ع) نبود، نمی توانست اینگونه رژیم تا دندان مسلح پهلوی وساواک آموزش دیده سازمان سیا را ۱۴ سال عاجزانه به دنبال خود بکشاند به طوری که آنها از دستگیری اندرزگو اظهار عجز کنند.

شهید اندرزگو یک نفر بود ولی به اندازه یک ملت برای کشور تلاش کرد و شاید خیلی از فرازهایی که در انقلاب گذرانیدم، مدیون خون امثال این شهید بزرگوار هستیم. خون شهدا بود که نظام را در برابر مشکلاتی که بر سر راه نظام ودشمنی هایی که در بیرون از مرزها داشتیم و فتنه هایی که در داخل گذراندیم، حفظ کرد و دعای آنها و حضرت امام است که از این پیچ و خم ها عبور می کنیم.

ناب نیوز: اگر شهید اندرزگو در حال حاضر زنده بودند، با توجه شرایط کنونی ایران اسلامی که مورد هجمه بیشتر بیگانگان و استکبار جهانی در موضوعات مختلف قرار گرفته و همچنین موارد متعددی که در داخل کشور با آن روبه روهستیم از جمله فیش های نجومی و  فتنه ۸۸ و موارد دیگر؛ به نظر شما ایشان نسبت به این دسته مسائل چگونه برخورد می کردند؟

** مسئولین انقلابی ماندن و خدمت به مردم را سرلوحه کار خود قرار دهند

حجت الاسلام اندرزگو: امروز همه دنیا با ما دشمنی می کنند، این انقلاب را بر نمی تابند و مشکلاتی سرراه ملت ایران ایجاد می کنند.در این شرایط باید بتوانیم روحیه انقلابی را در مسئولین ومردم تقویت کنیم؛ مسئولین خطاب اول ما در انقلابی ماندن هستند چرا که مردم به وظیفه خود عمل می کنند، در صحنه های مختلف انقلاب و هرجا نیاز به حضور آنها بوده، سربلند از میدان بیرون آمدند و لذا مسئولین هستند که باید مراقب باشند خدمت به مردم را سرلوحه خود قرار دهند و فراموش نکنند این مردم بودند که آنها را به این جایگاه رساندند. این پست ها و میزها رفتنی است و آنچه می ماند خدمت است که در نامه اعمال ما باقی مانده و در روز قیامت محاسبه می شود.

**توجه ویژه شهید اندرزگو به بیت المال حتی در سخت ترین شرایط زندگی

شهید اندرزگو در عملیاتی تیر خورده بود و از آنجا که نمی توانست به یکی از بیمارستان ها رفته و جراحی شود، دکتری از جراحان مشهد که از دوستانش بود، قبول می کند مخفیانه پای ایشان را عمل کرده و تیر را از پای او خارج می کند. پدر چندروزی در مشهد استراحت کرده و مادر از ایشان پرستاری می کرد. آن دکتر نقل می کرد روزی وارد منزل شما شدم و دیدم فرزندان شهید روی زیلو نشسته اند و روی میزی که جلوی شهید قرار داشت، بسته های پول هزارتومنی بود. به شهید گفتم سید این پول ها را خرج همسر و فرزندانت کن اما ایشان گفته بودند این پول برای مبارزات است و نمی توانم از آن استفاده کنم.

ما وضعیت زندگی بسیار سختی داشتیم. حتی مادر نقل می کنند چند وقت در یک ازحجره های خواجه ربیع مشهد منزل گرفته وبدیم و اجاره کردیم چون پول نداشتیم منزل بگیریم. بااینکه شهید پول های مبارزه را در اختیار داشت اما برای خود و خانواده اش هزینه نمی کرد و بسیار در این مسائل مراقبت داشتند.

**دست درازی به اموال عمومی موجب شرمندگی مقابل خون شهدا می شود

اما امروز در نظام جمهوری اسلامی می بینیم برخی مدیران به بیت المال دست درازی می کنند وحقوق های نجومی و دریافت های نامتعارف دارند که این خیانت به خون شهداست. من بارها گفته ام مسئولین ما باید مراقبت کنند؛ در آن دنیا امثال شهید اندرزگو حجت هستند و اگر مسئولی به اموال عمومی دست درازی کند برای خود و خاندانش از آن چیزی بردارد، قطعا در روز قیامت شرمنده شهدا خواهد بود.همه کسانی که در نظام خدمت می کنند باید بدانند این نظام براساس خون شهیدان برپا و آبیاری شده و باید مراقبت کنند.

**نظام با هیچ مسئولی عقد اخوت نبسته است/ نیازمند مدیریت انقلابی و جهادی در کشورهستیم

این نظام عقد اخوتی با مسئولینش نبسته و اگر مسئولی خطایی کرد، باید عذرخواهی کند و کنار برود؛ کسانی باید در جایگاه ها و مناصب خدمت قرار گیرند که پیگیر اهداف شهدا بوده و روحیه انقلابی داشته باشند. ما نیازمند یک مدیریت جهادی و انقلابی در کشور هستیم.رهبر معظم انقلاب بارها بر موضوع اقتصاد مقاومتی تایید کرده اند اما متاسفانه برخی مسئولین ما گوش نمی دهند در حالیکه اقتصاد مقاومتی یعنی همین؛ یعنی یک مسئول باید تمام وقتش را برای نظام مقدس جمهوری اسلامی و خدمت به مردم صرف کند و کمترین منافع را ببرد.

ما نباید به مسئولیت ها و جایگاه ها نگاه اقتصادی و سودآوری داشته و به دنبال منافع شخصی باشیم. مسئولیت برای خدمت است و هرچه مسئولیت بزرگتر باشد قطعاً در روز قیامت سوال از آن سخت تر است. اگر کسی عمرش را برای خدمت به مردم صرف کند قطعا در آن دنیا پاداش بزرگی خواهد داشت.همه باید برای این نظام که دنیا تشنه اهداف و راهبردهای آن است، خدمت کنند.

ناب نیوز: از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید سپاسگذاریم. و کلام آخر؟

حجت الاسلام اندرزگو: ان شالله در قیامت امثال شهید اندرزگو شفیع همه ما باشند و امیدواریم پرچم این انقلاب از دست حضرت امام خامنه ای به دست امام زمان (عج) رسیده و شاهد انقلاب جهانی مهدی موعود باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *