11 سپتامبر

پژوهش حوزه باید به دور از تحجر، جمود و التقاط صورت گیرد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازمباحث؛دبیر کتاب سال حوزه علمیه امروز  در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره علامه حلی استان اصفهان، با اشاره به اینکه حوزه علمیه نمی تواند نسبت به نظام اسلامی و ارکان ان بی تفاوت باشد،اظهار کرد:  تحقیق و پژوهش باید در همه ابعاد موردنیاز نظام اسلامی توسط طلاب صورت گیرد.

حجت الاسلام ابوالقاسم مقیمی خاطرنشان کرد: پژوهش سبب کارآمد شدن طلبه می شود، مستند بودن  نکته لازم  یک پژوهش کارآمد و موثر است که کتاب الغدیر را می توان مصداقی از آن دانست.

وی کتاب الغدیر را از آثار پژوهشی بی نظیر در باب ولایت دانست و اظهار کرد: امروز طلاب باید به سمت پژوهش محوری روی آور شده و آثاری از این قبیل در حوزه گسترش یابد.

حجت الاسلام مقیمی  با بیان اینکه نخستین گام پژوهش نیازسنجی است ابراز کرد: همانطور که گفته شد علامه امینی براساس نیاز جامعه شیعه به اثبات ولایت روی آورد و ولایت امام علی را بر اساس منابع اهل تسنن اثبات کرد.

دبیر کتاب سال حوزه با اشاره به ضرورت مسئله پژوهش در حوزه ها خاطرنشان کرد: پژوهش در سطوح مختلف کاربرد دارد و می تواند برای مخاطبان متعدد اعم از دانشگاهی، جهانی و بین المللی، کودکان و نوجوان، حوزو ی و عامه مردم موثر باشد.

وی با بیان اینکه ورود به عرصه پژوهش حوزه نفوذ حوزویان رادر جامعه داخلی و خارجی زیاد میکند اذعان کرد: ما در شرایطی زندگی می کنیم  که حوزه های علمیه  نمی تواند  نسبت به نظام اسلامی بی تفاوت باشند.

دبیر کتاب سال حوزه علمیه با بیان اینکه لازمه پرداختن به عرصه های مختلف نظام از جمله فقه تربیتی، فقه  سیاسی، فقه بین المللی پژوهش است تاکید کرد: لازمه انجام یک پژوهش حساب شده و دقیق پرهیز از شتاب زدگی و انجام کار تحقیقی دقیق و بینش عمیق است.

وی در پایان به طلاب توصیه کرد: بر مسئله پژوهش در کنار تحصیل دروس حوزوی همت گمارید و با بررسی نیازهای روز بر موضوعات ضروری پژوهش کنید.

همچنین آیت الله العظمی حسین مظاهری امروز در پیامی به اختتامیه هفتمین جشنواره علامه حلی اظهار کرد: اکنون که هفتمین دوره متوالی جشنواره علامه حلی برگزار می شود  لازم می دانم  از تلاش و پیگیری  و موفقیت آمیز فلا، روحانیون  و طلاب جوان اعم از خواهر و بردار تشکر کنم.

وی یادآور شد: امروز نیز نسل تکامل خواه و حقیقت طلب جوان در حوزه های علمیه باید به این نکته بسیار مهم و کلیدی، توجه جدی و التزام فکری و علمی داشته باشد که استمرار حیات حوزه ها و تامین بالندگی فکری حوزویان و تضمین  ایمان آگاهانه مردم، در گرو رشد و ارتقا علم و پژوهش در حوزه های علمیه است.

آیت الله مظاهری ادامه داد: باید جهاد و مجاهدت علمی با  تمام قوت و قدرت  و دقت، پیوسته  و به شکل سازماندهی شده  و با تشخیص صحیح از نیازها  و اولویت های جامعه  و به صورت کاربردی  و به دور از هرگونه «تحجر و جمود» یا «التقاط و انحراف از اصول» که دو سر یک طیف  آسیب علم و  تحقیق است، ادامه یابد که قطعا نقش طلاب و روحانیون جوان پرشور وخوش فکر  ودارای انگیزه  خطیر و حائز اهمیت است.

رئیس حوزه علمیه اصفهان افزود: تاریخ شکوهمند حوزه های علمیه تشیع به خوبی بر این جهت دلالت دارد و به روشنی به ما نشان می دهد که اگر برج بلند دین و آئین در جامعه تشیع  که همواره و همچنان استوار و درخشان است، به سبب مجاهدت بی وقفه علمی و تلاش پیوسته عالمان و اندیشیمندان و محققان است.

ویی بیان کرد: بی شک اگر این تکاپو و جهاد عظیم علمی و نظری حوزه های علمیه و عالمان و فرهیختگان حوزه ها اعم از فقیهان، حکیمان، مفسران، محدثان، متکلمان، عارفان و سایر اندیشمندان نبود، امروز دین و مبانی دینی پشتوانه اصیل و مستقلی نمی داشت  و همین کافی بود  تا بروز و ظهور گروه ها و نحله های بی پایه و بی مایه ای نظیر وهابیت یا  داعش، طومار دین را در هم پیچید و از آن هیچ باقی نگذارد.

مرجع عالی قدر تشیع خاطرنشان کرد: اساتید و محققان باسابقه حوزه ها باید راه و چاه را در این این زمینه به طلاب جوان، به خوبی نشان دهند و آنان را دائما به فعالیت های تحقیقی و پژوهشی، تشویق و وادار سازند و مراکز مدیریتی و آموزشی حوزه های علمیه نیز علاوه بر فراهم آوردن مقدمات و امکانات این تلاش ها از کسانی که دراین عرصه به جد و جهد می کوشند، قدردانی و تجلیل نمایند.

رئیس حوزه علمیه اصفهان ابراز کرد: تحقیق و پژوهش، علامت و شاخص حیات و پویایی حوزه های علمیه است و تشخیص نیاز و اولویت در تحقیق و پژوهش نشانه درک صحیح حوزویان از شرایط زمان است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *