15 آگوست

چهره‌های برتر قرآنی در استان کرمانشاه تجلیل شدند/ رئیس دارالقرآن کریم کشور: بودجه اختصاص یافته برای فعالیت های قرآنی اندک است/ آیت الله علما: تاکید بر پیاده سازی مبانی قرآنی در زندگی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  شبکه اطلاع رسانی مرصاد،مراسم تکریم و تجلیل از چهره های برتر قرآنی استان کرمانشاه پیش از ظهر امروز پنج شنبه در محل دانشکده علوم قرآنی شهر کرمانشاه برگزار شد.

 

این مراسم با حضور مهدی قره شیخلو رئیس سازمان دارالقرآن کریم کشور و همچنین آیت الله علما نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه برگزار شد.

 

در این مراسم ۳۵ نفر از چهره های برتر قرآنی استان معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.

 

گفتنی است، اجرای تواشیح از دیگر برنامه هایی بود که در مراسم امروز اجرا شد.

 

رئیس دارالقرآن کریم کشور و امام جمعه کرمانشاه نیز در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

بودجه اختصاص یافته برای فعالیت های قرآنی در کشور اندک است

 

مهدی قره شیخلو پیش نیز در این مراسم، ضمن تبریک دهه کرامت و تقدیر از کسانی که در جهت توسعه برنامه ها و فعالیت های قرآنی تلاش می کنند، گفت: انجام کارها با نگاه الهی و برای کسب رضایت خداوند و نه خوشایند دیگران موجب خواهد شد تا در کارهای روزمره توفیقاتی را کسب کنیم.

 

وی دومین قدم را استفاده از توان حداکثری در انجام کارها عنوان کرد و افزود: پس از این دو مرحله انسان باید ایمان داشته باشد که سرنخ همه امور در دست خداوند است.

 

قره شیخلو در ادامه خاطر نشان کرد: کشور ما یک کشور اسلامی است که بر پایه قرآن و تعالیم اهل بیت اداره می شود و نظام ما نظامی است که در راس آن ولایت فقیه قرار دارد، لذا انتظار می رود نسبت به فعالیتهای قرآنی نگاه ویژه شود.

 

رئیس دارالقرآن کریم کشور یادآور شد: در بودجه سنواتی کشور هر ساله رقمی برای فعالیت های قرآنی اختصاص داده می شود که این رقم بسیار کم و در کل کشور رقمی محسوب نمی شود.

 

قره شیخلو  متذکر شد: این رقم سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام می شود ولی در تخصیص دچار مشکل هستیم و هر سال حداقل این پول به برنامه های قرآنی تخصیص داده می شود به طوری که در سال ۹۴ حتی یک ریال هم از این مقدار پرداخت نشد.

 

وی گفت: از دولت انتظار داریم که حق قرآن را ادا کنند و به اندازه ای که امکانات برای برنامه های دیگر فراهم می کنند به حوزه قرآن هم بپردازند.

 

رئیس سازمان دارالقرآن کریم کشور قرآن را به عنوان سرچشمه رفع مشکلات عنوان کرد و اظهار داشت: اگر بخواهیم مشکلات و معضلات کشور رفع شود چاره ای جز تمسک به قرآن و تلاش در توسعه اصول و مبانی قرآنی نداریم چرا که پیامبر بارها فرمودند «اگر می خواهید از فتنه ها در امان باشید به قرآن پناه ببرید».

 

وی در پایان گفت: توسعه اقتصاد در سایه توسعه فرهنگ و توسعه فرهنگ در سایه توسعه قرآن و اصول قرآنی است

 

تاکید بر پیاده سازی مبانی قرآنی در زندگی/ حفظ و قرائت کافی نیست

 

آیت الله مصطفی علما نیز در این مراسم، کار فرهنگی را جزو اصول زندگی و حیات انسان دانست و گفت: در انجام کارهای فرهنگی انسان با مشکلات و کارهای ضد فرهنگی و ضد ارزشی بسیاری مواجه می شود کما اینکه رسول خدا (ص) با مشکلاتی مواجه بود که البته با این زمان قابل مقایسه نیست و همه شبهات امروز مربوط به آن زمان است که دشمنان با زبان روز و مذاق جوانان به آن می پردازند.

 

وی در ادامه گفت: تدبیر و مدیریت خداوند به تمسک جستن انسانها به قرآن بوده، چرا که قرآن کتاب زندگی است و همه امورات خانواده و جامعه در آن پیاده شده است.

 

آیت الله علما مخاطب اصلی قرآن را انسان ها دانست و خاطر نشان کرد: قرائت قرآن عمل پسندیده ای است اما به تنهایی نتیجه ای در بر نخواهد داشت، بلکه باید در عمل مبانی قرآن در زندگی پیاده شود تا ثمر بخش شود.

 

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: قرآن ناطق بودن امیرالمومنین (ع) به معنی آن است که رفتار و کردار آن حضرت قرآنی بود.

 

علما با اشاره به اینکه اخلاق و منش انسان باید قرآنی باشد، تصریح کرد: تفکر امام (ره) با سرمایه عظیم قرآنی توانست در دنیا مطرح شود و سیاستمداران شرق و غرب او را قبول داشته باشند.

 

وی رمز حفظ اسلام را در کتاب و عترت اهل بیت (ع) دانست و یادآور شد: حفظ قرآن کافی نیست بلکه باید اصول آن را در زندگی پیاده کنیم که اگر این اتفاق افتاد تمام دنیا در مقابل اسلام به زانو در خواهند آمد.

 

امام جمعه کرمانشاه در بخشی دیگر از سخنانش بیان داشت: سیاست غرب و دشمنان اسلام در کم رنگ نشان دادن قرآن و اهل بیت (ع) است که ما باید در مقابل این هجمه دشمن بایستم و همه کارها را بر اساس مبانی قرآن برنامه ریزی کنیم.

 

علما در پایان قرآن را «مادر فرهنگ» معرفی و خاطر نشان کرد: خدمت به قرآن از هر ریاستی بهتر است لذا باید محتوای قرآنی را به دل دانشگاه ها، دبیرستانها و مراکز جوان بکشانیم و به نسل جوان یادآور شویم که از چه سرمایه عظیمی برخودار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *