19 سپتامبر

چگونه دنیا را به تسخیر خود دربیاوریم!؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، همه آدم ها می دانند زندگی هیچ گاه ساده نخواهد بود و همیشه در پیچ و خم جاده زندگی رو به جلو باید حرکت کنند، چه بسا در این جاده گاهی با شادی و امید و گاهی با ناخوشی همراه خواهیم شد.

بشریت همیشه آرزوی زندگی آرام و بدون دغدغه داشته و دنیا را بر وفق مراد خود خواسته است حال آن که در مسیر زندگی هیچ انسانی همه آنچه را که آرزو دارد، نمی تواند به دست بیاورد.

دنیای خاکی انسان برای آرامش ساخته نشده ، بلکه مسیری در جهت رسیدن به رفاه و آسایش ابدی است ، در روایات از امیرالمومنین(ع) داریم که می فرمایند: عیب تو آنگاه که روزگار با تو هماهنگ باشد پنهان است.

هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که زندگی و آرامش دنیایی را یکجا و بدون هیچ عیب و نقصی داشته است زیرا تا زمانی که در شرایط سخت و پُر مشقت دنیایی قرار داری باید ثابت کنی که چند مرده حلاجی!  

رضایت از شرایط روزگار، یعنی در آغوش گرفتن خدا

حجت الاسلام سید صمصام الدین قوامی در گفتگو با خبرنگار قم فردا، ضمن بیان این که نفس مطمئنه نفسی است که چه دنیا به کام باشد یا نباشد آرام است، اظهار داشت: نفس زمانی مطمئن می شود که به یاد خدا باشیم « أَلا بِذِکرِ اللَّهِ تَطمَئِنُّ القُلُوبُ » و وقتی انسان مطمئن شد آن گاه در هر جایگاهی که باشد به قضای الهی راضی می شود زیرا می دانند خداوند کارگردان است.

وی بیان داشت: زمانی که انسان به قضای الهی راضی باشد خداوند می فرماید « ارجعی الی ربک» بیا به سمت پروردگارت و آغوش خود را برای او باز می کند.

امام جمعه پردیسان تأکید داشت: یاد خدا، اطمینان و رضایت از مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه داشت، اگر انسان در هر شرایطی راضی باشد خواسته یا ناخواسته دنیا بر وفق مراد او خواهد بود.

وی با اشاره به توانایی دنیا برای ناکام کردن افراد حتی با داشتن تمام امکانات، گفت: رقابت ها، حسادت ها و مصیبت ها از جمله مسائلی است که می تواند دنیا را به کام انسان تلخ کند و گاهی ممکن است انسان چیزی نداشته باشد و شرایطش محدود کننده در زندگی، تحصیلات ، ثروت، قدرت و سیاست باشد اما در عین حال دنیا را به کام و اسیر خود بگیرد که در این صورت به کامیابی رسیده است.

حجت الاسلام قوامی افزود: کامیابی و ناکامی به معنای دارایی و ناداری نیست بلکه رضایت، اطمینان و یاد خدا است با این تفاسیر هر چه بیشتر یاد خدا را در خود تقویت کنیم خداوند بیشتر به فکر خواهد بود « فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ وَاشْکُرُواْ لِی وَلاَ تَکْفُرُونِ » یاد من باشید، من به یاد شما هستم.

اتفاقات بد در زندگی ناشی از انتخاب غلط است

آمنه رضایی در گفتگو با خبرنگار قم فردا، در پاسخ به این سوال که چه ترفندهایی لازم است تا دنیا بر وفق مراد باشد، اظهار داشت: دنیا دار البلا است و متأسفانه مشکل مردم در زمان کنونی توقعات زیاد دنیایی می باشد در حالی که هرگز همراهی دنیا با انسان به خصوص برای افرادی که مؤمن و توحید محور هستند امکان پذیر نیست.

وی با تشبیه کردن دنیا به قطاری که همه مسافر آن هستند که باید مسیر طولانی را طی کنند تا به مقصد برسند، ادامه داد: مسافرت با یک قطار مشکلات مختص به خود را دارد بنابراین انسان ها باید برای طی کردن مسیر زندگی امتحاناتی را بدهند تا روزگار خود  را بگذرانند و برای زندگی ابدی آماده شوند.

مدرس حوزه و دانشگاه با بیان این که کمبودها و سختی ها در مسیر زندگی همواره وجود دارد و یک شخص عاقل هرگز دل به قطار دنیایی نمی بندد بلکه خود را برای زندگی راحت در مقصد آماده می کند با اشاره به کلام قرآن در این خصوص، گفت: بسیاری از اتفاقات بد در زندگی به واسطه گناهان، خطاها و انتخاب های غلط در زندگی رخ می دهد بنابراین افراد مومنی که می توانند با تدبیر و استفاده از عقلی که خدا به آن ها داده است راه بهتری را انتخاب کنند بدون شک سختی های دنیوی کمتری از بقیه خواهند داشت.

روبرو شدن با فراز و نشیب های دنیا به ظرفیت سازی درونی نیاز دارد

مینو اصلانی در گفتگو با خبرنگار قم فردا، بیان کرد: انسان نباید از دنیا توقع داشته باشد که همیشه بر وفق مراد او جلو برود  زیرا هیچ شخصی نمی تواند دنیا را ملاک همراهی با خود قرار دهد بلکه باید مسیر مشخص و هدف گذاری شده زندگی را اعم از قله های علمی، اخلاقی و فرهنگی طی کند و توجه داشته باشد در این مسیر گاهی دنیا بر وفق مراد خواهد بود و گاهی خلاف میل عمل می کند.

وی افزود: در طول زندگی انسان پستی و بلندی های زیادی وجود دارد که برای مواجه با آن ها باید علاوه بر ظرفیت سازی درونی ، آمادگی لازم برای روبرو شدن با فراز و نشیب هایی که دنیا در مقابل انسان قرار می دهد را داشته باشیم.

مسئول بسیج جامعه زنان کشور ضمن بیان این که انسان نباید در مقابل خوبی های دنیا مغرور شود بلکه شکرگزار نعمت های الهی باشد، افزود: وقتی دنیا به انسان پشت می کند نباید لب به شکایت باز کرد بلکه باید تلاش کنیم تا از مسیر سخت دنیایی با صحت و سلامتی فکر، اندیشه، ایمان و اعتقاد بگذریم.

وی در خاتمه بیان داشت: اگر انسان بخواهد از راه های غیر حلال و غیراخلاقی دنیا را به کام خود بگیرد بدون شک دنیا به او وفادار نخواهد  بود ،گرچه ممکن است برای مدت زمان کوتاهی او را در مستی و خوشی قرار دهد اما باید توانایی مدیریت دنیا را بیاموزیم تا بتوانیم از نعمات الهی بیشتر استفاده کنیم و در زمان مواجه شدن با سختی های دنیا  قدرت صبر و تحمل داشته باشیم.

 

از گفتگوهای فوق اینطور می توان نتیجه گرفت که باید ماشین زندگی را در جاده دنیایی همیشه هدفمند و رو به جلو برانیم زیرا برگشت به گذشته و ناامیدی از روزگار علاوه بر این که ناسپاسی در قضای الهی به حساب می آید راهی برای افسردگی فرد باز می کند.

انسان افسرده نه تنها در زندگی پیشرفتی نخواهد داشت بلکه همیشه نیمه خالی دنیا را با همه بدی هایش تصور می کند و از آن متنفر می شود.

باید به صورت مداوم به شکست های خود را فکر کنیم تا راهی برای پیشرفت در آینده باشد زیرا هر شکست یک پله و برنامه ای برای صعود و رسیدن به پیروزی و بخشی از یک برنامه بزرگتر است.

نباید فراموش کنیم تحمل سختی ها و آزمایشاتی که در گذشته داشته ایم ما را به جایی که امروز هستیم رسانده است به طوری که انعطاف پذیری بهتر همراه با ایمان، عشق و امید نتیجه مثبت تحمل مشکلات خواهد بود.

وقتی در زندگی به چیزی رسیدیم که یک زمانی تنها به آن فکر می کردیم یعنی مسیر زندگی را با توکل به خدا درست آمده ایم، پس باید گفت : ای انسان از هر آن چه که در زندگی داری شکرگزار خدا باش و هرگز لب به شکایت باز نکن تا این گونه دنیا را به تصرف خود دربیاوری.

گزارش از: موحده سادات اسلامی

انتهای پیام /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *