10 فوریه

کرایو اسپری نیتروژن و نحوه کارکرد

کرایو اسپری نیتروژن همانند تانک ازت مایع دستگاهی است حاوی گاز نیتروژن که از آن برای درمان بیماری ها و ضایعات پوستی استفاده می شود . درمان بیماری های پوستی با این روش را به عنوان سرما درمانی نیز می شناسند . در این شیوه گاز نیتروژن با دمای بسیار پایین به طور مستقیم بر روی ضایعات پوستی اسپری می شود و بخاطر دمای بسیار پایین مواد داخل مخزن آن ها که در برخی موارد تا ۲۰۰ – درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد ، ضایعه پوستی کاملاً منجمد شده و با گذشت زمان کاملاً از بین می رود . این روش در بیشتر موارد برای از بین بردن تومورهای غیرسرطانی عوارض پوستی مناسب است چرا که سریع و بدون درد بوده و عوارض جراحی ها را به دنبال ندارد . این شیوه درمان معمولاً در مطب پزشک انجام می شود و نیاز به مراقبت های درمانی گسترده نداشته و بسیار راحت است.

در واقع تمام قابلیت های این روش درمانی به خاطر وجود این دستگاه است ، چرا که شما با آن می توانید نیتروژن را با دمایی بسیار پایین درون مخزنی کوچک و کاربردی ذخیره کنید . این دستگاه در ظرفیت های ۲۰۰ و ۵۰۰ سی سی عرضه می شود و در بیشتر موارد با دو سال گارانتی نیز همراه است. دستگاه را به اندازه ای کوچک ساخته اند تا پزشکان و جراحان زیبایی از آن به طور دقیق تر و موثرتر استفاده کنند .

کرایو اسپری نیتروژن

شما در بیشتر نسخه های کرایو اسپری نیتروژن می‌توانید به ۴ قطعه اسپری با دهانه ایی به اندازه ۰٫۰۴ – ۰٫۰۱۶ اینچ دسترسی داشته باشید . در ضمن دستگاه دارای لوله با زاویه ۳۰تا ۴۰ درمانی دقیق تر و کنترل شده را روی ضایعات پوستی داشته باشید . شاید فکر کنید که این دستگاه تنها برای راست دستان ساخته شده است ولی در نسخه های جدیدتر آن شما می توانید نسخه ای از آن را خریداری کنید که ماشه انگشتی آن دارای چرخش کامل است و شما محدودیتی را در استفاده آن با هر کدام از دستان خود نخواهید داشت . از آنجا که فشار داخل مخزن بسیار بالا است ، کارخانه سازنده این دستگاه را به نحوی ساخته که مایع درون مخزن با فشار ثابت و یکنواخت و نه با شدت از دستگاه خارج شده و خطرات احتمالی را کاهش دهد . بدنه دستگاه نیز از فولاد ضد زنگ و برنج ساخته شده تا طول عمر بیشتری داشته باشد و بتواند فشار گاز را نیز تحمل کند .

برای پایه کرایو اسپری نیتروژن نیز از یک ثابت کننده استفاده می‌شود تا هنگام قرارگیری روی میز دچار لغزش نشود . سطح دستگاه را نیز با پوششی از Polypropylene عایق کرده اند تا دست کاربر حین کار آسیب نبیند .

در نوع ۵۰۰ میلی لیتر آن شما می توانید بین ۲۰ تا ۲۴ ساعت از آن استفاده کنید به علاوه همراه این دستگاه ۱۱ نازل نیز عرضه می شود تا پزشکان بتوانند مایع را در موارد حساس در نقاط بسیار کوچک متمرکز کنند .

این دستگاه در حالت خالی از گاز ، وزنی در حدود ۵۴۰ گرم و در حالت شارژ کامل وزنی در حدود ۸۵۹ گرم به طور معمول دارد . ارتفاع این دستگاه نیز در بیشتر موارد از ۳۰ سانتی متر بیشتر نیست .

در استفاده از کرایو اسپری نیتروژن توصیه می شود تا در صورتی که می‌خواهید به صورت متناوب و بین ۶ تا ۷ ساعت از آن استفاده کنید حداقل ۷۰ درصد آن را کاملاً شارژ کنید .

کرایو-اسپری-مایع

اگر کرایو اسپری نیتروژن به هر دلیلی گیر کرده و بالا نیامد سعی کنید تا به تعمیرکار مجاز مراجعه کنید و خود به تنهایی آن را تعمیر نکنید چرا که گاز با فشار بالا درون مخزن نگهداری می‌شود و ممکن است برای شما خطراتی را به دنبال داشته باشد . بعد از هر بار شارژ دستگاه ۳۰ تا ۶۰ ثانیه به آن فرصت دهید تا گاز آماده استفاده شود ، به علاوه بعد از هر بار تزریق نیتروژن به درون مخزن بدنه آن کاملاً سرد می شود ، شما از این بابت نباید نگران خرابی دستگاه باشید چرا که بعد از مدتی دمای آن به دمای محیط بر می گردد .

دقت کنید این دستگاه با نیتروژن مایع پر می شود و دمای آن به حدود منفی ۱۹۶ درجه سانتی گراد می رسد ، بنابراین استفاده از آن توسط افراد غیر مجاز و در اسپری مستقیم روی پوست می تواند باعث ایجاد سوختگی شود .

منبع: تجهیزات آزمایشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *