28 مارس

گذری بر امامزادگان شاخص استان قزوین+تصاویر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛ نوروز فرصت مناسبی برای مسافرت به شهرهای مختلف و آشنایی با جاذبه‌های گردشگری مذهبی، تاریخی و طبیعی آن دیار است.

استان قزوین با ۲۶۳ بقعه از لحاظ گردشگری مذهبی دارای ظرفیت‌های فراوانی است و هر ساله پذیرای تعداد بسیاری از مسافران در ایام مختلف سال به ویژه در تعطیلات نوروزی است. 

امامزادگان و بقاع متبرکه از جمله قطب‌های معنوی و فرهنگی هستند که در کنار فضایی مطلوب برای اسکان مسافران نوروزی، محیطی برای ترویج و تبلیغ شعائر اسلامی است.

طرح نوروزی آرامش بهاری نیز از جمله برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه است که به منظور ارائه خدمات فرهنگی و مذهبی و میزبانی شایسته از زائران و مسافران نوروزی همزمان با سراسر کشور در ۱۰۴ امامزادگان و بقاع متبرکه استان قزوین اجرا می‌شود. 
در این گزارش تعدادی از امامزادگان شاخص استان برای آشنایی بیشتر مردم معرفی شده است. 

امامزاده اسماعیل(ع) روستای باراجین از توابع بخش مرکزی شهرستان قزوین
این امامزاده در روستای باراجین در ۸ کیلومتری شمال قزوین و در جاده الموت غربی واقع شده است و نسب ایشان به امام حسن‌مجتبی(ع) منسوب است.

امامزاده اسماعیل(ع) باراجین به دلیل واقع شدن در منطقه کوهستانی شمال شهر قزوین و پارک جنگلی فدک و همچنین وجود زائرسرا همه روزه پذیرای خیل زیادی از زائرین می‌باشد.

امامزاده اباذر(ع) روستای دربند از توابع بخش مرکزی شهرستان قزوین
امامزاده اباذر(ع) از نوادگان امام جعفرصادق(ع) است. بقعه ایشان در ۱۷ کیلومتری شمال شرقی بخش مرکزی قزوین و در میان بافت مسکونی روستای دربند در ناحیه‌ای کوهستانی و خوش آب و هوا قرار دارد.

حرم، رواق، شبستان و تزئینات کاشی‌های زیبای رنگارنگ با نقوش هندسی که روی گنبد دوپوش بقعه به کار رفته از اجزاء معماری بقعه هستند.

امامزاده علی‌اصغر(ع) روستای زرآباد از توابع بخش رودبار الموت شهرستان قزوین
امامزاده علی‌اصغر(ع) یکی از نوادگان حضرت موسی‌بن‌جعفر(ع) می‌باشد و یکی از معروف‌ترین بقاع متبرکه استان است که در ۸۰ کیلومتری قزوین در بخش الموت شرقی در روستای عالم‌پرور و خوش آب‌وهوای زرآباد و چند کیلومتری این روستا دریاچه اوان معروف واقع شده و به دلیل موارد ذکر شده منطقه‌ای گردشگری جهت توریست‌های داخلی و خارجی است. 

این بقعه متبرکه دارای امکانات رفاهی بسیار خوب و در رده عالی است؛ از جمله آنها سرویس‌های بهداشتی نوساز که در سال ۱۳۸۸ ساخته شده است و زائر سرای این بقعه که با اعتباری بالغ بر۴۰۰ میلیون تومان به پایان رسیده و هم اکنون آماده بهره‌برداری است. 

محوطه بزرگ با حجره‌های زیاد جهت زائرین محترم و مسجد در کنار بقعه و آشپزخانه مجهز از دیگر امکانات رفاهی این بقعه متبرکه است. 

این بقعه دارای گنبدی بزرگ از استیل طلای رنگ و ضریحی فلزی و با آب طلا و شعرهای مذهبی در کنار بالایی خود ساخته شده است؛ لازم به توضیح است زائرسرای زرآباد دارای امکانات گرمایشی شوفاژ و دیگر امکانات رفاهی بوده است. روستای زرآباد به میزان دو دانگ وقف این بزرگوار می‌باشد. 

امامزاده اسماعیل(ع) روستای فلار از توابع بخش رودبار شهرستان، شهرستان قزوین
نقل است امام موسی کاظم(ع) دارای هشت فرزند بوده و پنجمین فرزند او اسماعیل می‌باشد که در ۳۵ کیلومتری شهر قزوین و در منطقه کوهستانی منتهی به کوهپایه الموت غربی در روستای فلار مدفون است. 

این بقعه دارای بنایی با نمای آجر سه‌سانتی کوره‌ای به مساحت حدود ۱۰۰ مترمربع می‌باشد و دارای ضریحی از جنس فلزی که با آب طلا و نقره ساخته شده است و به دور بالای ضریح مرثیه‌ای مذهبی حک شده است. 
 

این بقعه دارای گنبدی شلجمی بوده و کل بقعه در محوطه‌ای بالغ بر ۱۰۰۰ مترمربع واقع است که جهت رفاه زائرین امکاناتی مانند زائرسرا و حسینیه جدید که در سال ۱۳۸۹ مساحت ۶۰۰ مترمربع در دو طبقه ساخته شد و همچنین زائر سرای قدیمی به تعداد ۵ حجره در آن دایر است.

امامزاده احمد و محمود(ع) ابن موسی‌بن‌جعفر(ع) روستای حصار خروان شهرستان البرز، بخش مرکزی 
آستان مقدس امامزادگان احمد محمود(ع) که از نوادگان امام کاظم(ع) می‌باشند؛ در ۲۰کیلومتری شهر قزوین و جاده قدیم قزوین- تهران واقع شده است. 

امامزاده احمد(ع) دارای وسعتی بالغ بر ۵هزار مترمربع بوده، این امامزاده دارای گنبدی به شکل سروی و از جنس استیل به رنگ سبز و ضریحی از فلز و نقره و کمی طلایی می‌باشد. 

امامزاده محمود(ع) با فاصله ۱۰۰۰ متری در کنار امامزاده احمد(ع) برادرش قرار دارد که دارای ساختمان آجری و از اسکلت در محوطه‌ای به مساحت تقریبی ۳۰۰۰ مترمربع می‌باشد؛ این امامزاده دارای ضریحی از جنس آلومینیوم بوده و گنبدی به شکل سروی دارد که بر روی آن نام مبارک حضرت محمد(ص) حک شده است. 

گفتنی است؛ از سال ۱۳۸۷ بنای دو بقعه به طور کامل مورد مرمت، بازسازی و اجرای طرح توسعه قرار گرفته است و با ایجاد امکانات رفاهی نظیر تربت‌خانه، چایخانه و … در جوار این ذوات مقدس شاهد حضور خیل عظیم زائرین در این بقاع متبرکه هستیم. 

مقبره آقاسیدعلی شارینی موسوی(ره) از نوادگان امام موسی‌کاظم(ع) روستای شارین از توابع شهرستان تاکستان، بخش اسفرورین 
وی از نوادگان امام موسی کاظم(ع) با کرامات بسیار زیاد و مورد احترام مردم شهر تاکستان است؛ دارای بقعه‌ای در مساحت ۷۰۰۰ مترمربع با زیربنایی به مساحت ۱۰۰۰ مترمربع و گنبد و گلدسته‌های فلزی(استیل طلایی) که مساحت گنبد ۱۰۰۰ مترمربع و ارتفاع آن ۱۶ متر از کف پشت بام و ارتفاع گلدسته‌ها ۳۶ متر از کف می‌باشد. 

مقبره آقا سید علی شارینی موسوی (ره) در کیلومتر ۱۵ جاده تاکستان – اسفرورین با فاصله ۵ کیلومتری به اسفرورین و نزدیک روستای شارین قرار گرفته است.

امامزاده منور خاتون بنت موسی‌بن‌جعفر(ع) شهر دانسفهان، شهرستان بوئین‌زهرا -بخش رامند
امامزاده منور خاتون(س) از فرزندان موسی‌بن‌جعفر(ع) با شجره نامه موثق است؛ که از بقعه‌ای با گنبدی به شکل جناغی و از جنس استیل و دو گلدسته و ضریحی فلزی از نقره و آب طلا برخوردار است. 

این بقعه متبرکه در منطقه بیابانی و کوهستانی در ۶۰ کیلومتری شهر قزوین و ۵ کیلومتری شهر دانسفهان واقع شده است. 

امامزاده محمدطاهر(ع) شهر آوج
امامزاده محمدطاهر(ع) شهر آوج از نوادگان جعفر طیار(ع) با شجره‌نامه موثق می‌باشد؛ که در فاصله ۱۰۰ کیلومتری قزوین و در منطقه کوهستانی و سرد واقع شده است. 

این امامزاده بعد از زلزله سال ۱۳۸۰ به همت اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین و خیرین محل به طور کامل مورد مرمت، بازسازی و اجرای طرح توسعه قرار گرفت و در حال ساخت و ساز و اجرای طرح مصوب می‌باشد؛ این امامزاده دارای گنبدی به شکل سروی و از جنس استیل به رنگ طلایی و ضریحی از فلز و نقره و کمی طلا است. 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *