16 آگوست

همایش “تکفیر و چالش‌های پیش‌رو و مسئولیت علمای اسلام‌” برگزار شد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای ارومیه، صبح امروز همایش “تکفیر و چالش‌های پیش رو و مسئولیت علمای اسلام” با پیام آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در سالن اجلاس سازمان تبلیغات اسلامی مهاباد برگزار شد.

در این مراسم که با حضور ائمه جمعه شهرهای جنوب آذربایجان غربی، معاون سیاسی امنیتی استاندار و جمعی از مسئولان محلی به همراه  از کشور تانزانیا و صدها نفر از علمای تشیع و تسنن منطقه برگزار شد ابتدا پیام تصویری آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی مرجع عالیقدر جهان اسلام پخش شد.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در این پیام با اشاره به فتنه تکفیری ها در جهان اسلام، اظهار کرد: امروز برخی در جهان اسلام خود را معیار و میزان اسلام واقعی دانسته و دیگران را تکفیر می کنند.

وی در این پیام تصریح کرد: تمام علمای اسلام از جمله علمای شیعه و اهل سنت آذربایجان غربی نباید ساکت بنشینند بلکه باید به طور مستمر اقدام به روشنگری و آگاهی سازی کنند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در این پیام با اشار به این که در روشنگری از چهره تکفیری ها سکوت جایز نیست، ابراز داشت: امروز سلطه گران عالم برای اختلاف افکنی بین مسلمانان برنامه ها طراحی کرده اند و تکفیری ها ابزار دست آنان برای دستیابی به اهداف پلید خود هستند.

وی ضمن بیان این که اهمال و کم کاری در رابطه با آگاه سازی و روشنگری در قبال تکفیری ها موجب خسران و پشیمانی در روز قیامت می شود، نسبت به رفع هر چه سریع تر فتنه تکفیری ها و بازگشت آرامش به منطقه و جهان اسلام ابراز امیدواری کرد.

نماینده ولی فقیه نیز در این همایش، با اشاره به تاکید دین مبین اسلام بر وحدت مسلمین، اظهار کرد: دین ما دین رحمت و دوری از تفرقه است، خداوند متعال ما را به وحدت و اتحاد دعوت فرموده و کسانی که تفرقه و جدایی در بین امت ایجاد می کنند سزاوار عذاب الهی خواهند بود.

وی افزود: همه ما مسلمین باید ید واحدی علیه دشمنان باشیم و فراموش نکنند تنها دشمنان خدا و پیامبر هستند که از اختلاف بین مسامانان بهره می برند.

وی ضمن بیان این که خون و مال مسلمانان مورد احترام بوده و حرمت دارد، گفت: در هر کسی که شهادتین را به زبان آورد مسلمان محسوب می شود اما می بینیم تکفیری ها به ادنی بهانه ای دیگران را تکفیر کرده و خون آنان را به زمین می ریزند.

امام جمعه ارومیه با اشاره یکی از روایات تاریخ اسلام، تصریح کرد: پیامبر بزرگوار اسلام شخصی که شهادتین بر زبانش جاری شده بود را حتی اگر گمان آن می رفت که از روی ترس این کار را انجام داده باشد، مسلمان محسوب می فرمودند.

وی اضافه کرد: هر کسی توهین و اهانتی را خطاب به مسلمانان روا دارد خداوند متعال از گناه او نمی گذرد، حال چه رسد به قتل و کشتار مردم بیگناه.

حجت الاسلام قریشی در ادامه ابراز داشت: دشمنان برخی افراد ناآگاه و جاهل را فریب داده و واداشته اند که دیگران را کافر دانسته و به جان امت اسلامی بیفتند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی ضمن اشاره به وظیفه علما در روشنگری برای مردم و مقابله با فتنه تکفیری ها در جهان اسلام، خاطرنشان کرد: امروز وظیفه علمای جهان اسلام روشنگری در رابطه با ماهیت جریان های تکفیری است و اگر به این وظیفه عمل نشود افراد جاهل میان داری خواهند کرد که بدون شک موجب وارد شدن ضرر و خسارت های بیشتر به جهان اسلام خواهد شد.

در ادامه این همایش معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی نیز با اشاره به این که نظام سلطه در مسیر سیطره حداکثری بر دنیا انقلاب اسلامی را مقابل راه خود می بیند، اظهار داشت: خیزش های دینی که در سراسر دنیا شکل می گیرد و افزایش گرایش به اسلام در دنیای غرب، دشمنان را بیش از پیش نگران ساخته و آنان مواضع خود را در خطر می بینند.

وی افزود: دشمنان برای مقابله با گسترش اسلام جریانات به ظاهر اسلامی را شکل دادند و با پول های آل سعود و نظام سلطه آن را تقویت کردند.

رادفر با اشاره به این که وحشیگری های تکفیری ها با هیچ الگوی انسانی تطابق ندارد، گفت: دشمنان می خواهند چهره رحمانی اسلام را منفورجلوه دهند لذا ما باید تلاش کافی و وافی از خودمان برای نشان دادن چهره رحمانی اسلام نشان دهیم.

علیرضا رادفر تصریح کرد: امروز تکفیری ها در حال شکست در سوریه و عراق هستند اما این پایان کار نخواهد بود و دشمنان اجازه بازگشت آنان به غرب را نخواهند داد.

وی در ادامه گفت: دشمنان به دنبال سرزمین جدیدی برای تکفیری ها خواهند بود و امروز می بینیم این جریان ها در کشورهای تازه استقلال یافته شوروی سابق و افغانستان و پاکستان در حال شکل گیری است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: امروز جهان اسلام یکی از سخت ترین شراط خود را پشت سر می گذارد و این علمای اسلام هستند که امروز باید به داد اسلام برسند.

در این همایش تعدادی از علما و روحانیون منطقه و دو مهمان خارجی به بیان نقطه نظرات خود پیرامون فتنه تکفیری ها و نقش علما در مقابله با آن پرداختند و در انتهای مراسم نیز بیانیه پایانی همایش قرائت شد.

به گزارش ندای ارومیه، متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

در شرایط کنونی، جهان اسلام یکی از تلخ ترین دوره های خود را پشت سر می گذارد. جریان های افراطی و تکفیری با سخنان، فتاوا و اقدامات تفرقه افکنانه خود موجبات کشتار، خشونت، جنگ مذهبی، انحراف مسلمین از مسائل اصلی جهان اسلام و تقویت جبهه دشمنان اسلام می شوند. در چنین شرایطی بر علمای اسلام لازم است ضمن طرد و نفی این گروه ها و معرفی اسلام اصیل، رسال تاریخی خود را ایفا نمایند.

اسلام دین رحمت و رافت است و از قتل و خشونت مبراست. الگوی مسلمین، رسول مصطفی است که ملقب به “انک لعلی خلق عظیم” شده است. از این رو همه مسلمین زندگی مسالمت آمیز را با دیگر ادیان و مذهب را سرلوحه رفتار اجتماعی خود قرار داده و از هر نوع پرخاش و عملی که موجب بهم زدن همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان و مذاهب گردد، پرهیز می کنند.

بر اساس سیر عملی و سنت قطعی پیامبر خدا، هر کس شهادتین را به زبان جاری کند، مسلمان است و خون و مال و ناموس و آبروی او محترم است و استنباطات شخصی در این زمینه، اجتهاد در مقابل نص است.

به اجماع علمای اسلام، کفر زمانی محقق می شود که انکار صریح ضروری دین صورت گیرد و حال آن که هیچ یک از موضوعات اختلافی موجود در جهان اسلام از ضروریات دین نبوده و بر همین اساس فردی یا گروهی حق تعرض به دیگران را به بهانه های واهی ندارد.

ما روحانیون ضمن محکوم کردن جنایت گروه های تکفیری در کشورهای مختلف اسلامی و گفتارها و اقدامات عده ای قلیل تفرقه افکن در شبکه های ماهواره ای، از همه علمای اسلام در تمامی فرقه ها و مذاهب اسلامی می خواهیم تا بدون ملاحظات سیسی و مذهبی از افراطیون خود تبری جسته و به صورت رسمی با فتاوا و بیانیه های خود، مسلمانان را از ورود به جنگ مذهبی پرهیز دهند.

از آنجا که دشمنان اسلام از این تندروی ها برای پیشبرد اهداف استکباری خود و تسلط بر منابع جهان اسلام استفاده می کنند و با راه اندازی پروژه اسلام هراسی از نفوذ و گسرش اسلام در جهان جلوگیری می کنند، علمای حاضر در کنگره با صراحت اعلام می کنند، مخالف تمامی جریان های افراطی و تکفیری بوده و این گروه ها هیچ ربطی به اسلام و مسلمین ندارند.

از تمام سیاست مداران منطقه می خواهیم از رفتارهایی که موجب گسترش خشونت و تکفیر می شود و گام های عملی در راستای جنگ مذهبی است، پرهیز کنند و در تمام مسائل منطقه مذاکره بهترین راه حل و صلح بهترین عاقبت است که به تصریح قرآن الصلح خیر.

رمز موفقیت امت اسلام در گروه وحدت و بازآفرینی تمدن نوین اسلامی و نشر فرهنگ اصیل و حیات بخش اسلام در سطح جهان با همکاری و همیاری یکدیگر است. در این راستا باید تمام توان و قدرت خود را برای اعتلای کلمه الله و ایجاد تمدنی جدید به کار گیریم و از هر نوع سخن یا رفتاری که می تواند ما را از اهداف اصلی دور کند پرهیز نماییم.

امید می رود سیره نیکوکاری رسول خدا صلی الله علیه و آله سرمشق همه مسلمانان و وجهه همت همه علما و اندیشمندان جهان گردد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *